דלג לתוכן ראשי

מידע למנהלי התנדבות

תוכנית לשם שינוי

תכנית 'לשם שינוי' נולדה כדי שהחשיפה להתנדבות תקרה כבר בתקופת בית הספר. התוכנית מוסיפה כלים, הכשרות והתאמות על מנת שגם בני נוער עם מוגבלות יהיו שותפים שווים בתכנית 'מעורבות חברתית והתפתחות אישית' של משרד החינוך.

אחד הרגעים שהכי זכורים לי- התחיל סתם משעמום, מכך שנמאס כבר מהפעילויות החוזרות במועדון, ומישהו זרק- בואו נלך להתנדב.
שבוע לאחר מכן כבר היינו הצוות וכל חברי המועדון לצעירים עם מוגבלות בכניסה לבית החולים הר הצופים בירושלים, מתוגברים ביוסי הכנר, בכלי נגינה שקנינו בחנות הכל בדולר, בממתקים שהתרמנו במחנה יהודה ומלאים בהתרגשות וכוונה.

כמעט לכולם זאת היתה ההתנסות הראשונה בהתנדבות. כמי שבילו את רוב חייהם בהוסטל או מוסד אחר, ההיכרות עם המושג התנדבות הייתה בעיקר מהצד השני- כמקבלי שירות ממתנדבים.
אבל לקרוא למה שהתחולל אחר כך בתוך חדרי מחלקת הילדים באותו אחר הצהריים לפני 15 שנה "התנסות ראשונה בהתנדבות", יהיה קצת סטרילי מידי.
עולם הרפואה אולי היה מגדיר את זה כמקרה קיצוני של שיכרון נתינה. ואפשר גם לקרוא לזה פשוט בלגאן.

להתנדב זו זכות

היום אנחנו כבר יודעים שכדי שהתנדבות ומעורבות חברתית יהיו משמעותיות – חשוב לעשות הכנה טובה, לבנות יחד עם כל המתנדבים את התפקיד המתאים, לתת זמן לעיבוד ועוד.
אבל גם בלי כל אלה, באותו ערב, כשסיימנו את הפעילות, שעתיים אחרי המתוכנן, מספיק היה להסתכל על הפנים של הילה ולהבין: להתנדב זאת זכות. וכמו כל זכות, צריך להיחשף אליה.
צריך למצוא את האדם שייתן את ההזדמנות הראשונה, את מי שיעודד ויגרה להתנסות, ולפעמים גם מישהו שילווה וייתן כלים להמשך.
ככל שהחשיפה וההתנסות מתחילה בגיל צעיר- קל יותר לממש ולהשתמש בזכות הזאת אחר כך באופן עצמאי.

לשם שינוי

תכנית 'לשם שינוי' נולדה כדי שהחשיפה וההתנסות תקרה כבר בתקופת בית הספר. היא מוסיפה למערכת כלים, הכשרות והתאמות על מנת שגם בני נוער עם מוגבלות יהיו שותפים שווים בתכנית 'מעורבות חברתית והתפתחות אישית' של משרד החינוך.
מחקרים מוכיחים כי נוער מתנדב עם מוגבלות אינו שונה מנוער ללא מוגבלות בהשפעה של ההתנדבות על הזהות האישית, תחושת ההגשמה, האושר, הדימוי העצמי ושיפור המיומנויות המקצועיות והרגשיות .
יתר על כן- השינוי המתחולל בעקבות ההתנדבות גדול יותר בקרב בני נוער עם מוגבלות, היות ולרובם זו פעם ראשונה שהם בצד הנותן.

אבל זאת רק ההתחלה. מעבר לעשייה עצמה- שכמו כל מעורבות חברתית יוצרת כאן חברה וסביבה טובות יותר- ארגונים בהם ישנם מתנדבים ומתנדבות עם מוגבלות מדווחים, מלבד הרחבת מגוון המיומנויות והכישורים גם על שיפור תדמית והזדהות של גורמים נוספים עם הארגון, חשיבה יצירתית וחדשנית למענים הנדרשים בקהילה, יישום בפועל של ערכים בהם דוגל הארגון והבנה טובה יותר של צרכי המוטבים. לא מפתיע, לכן, שיותר ויותר ארגונים מצטרפים כיום למגמה.

באתר התכנית נבנה בימים אלה מאגר של ארגונים ויוזמות המציעים תפקידי התנדבות- מאגר שכמו התכנית כולה שם דגש על היכולות, על התאמות והנגשות לטובת הבאתן של יכולות אלו לידי ביטוי והגשמה, ועל חשיבות האפשרות לבחור מה חשוב לי, מה מדבר אליי ומה אני רוצה לעשות.
מסתבר שזה עושה טוב לכולנו.
כיום ידוע כי התנדבות של אנשים עם מוגבלות תורמת לשינוי עמדות ולצמצום דעות קדומות בקרב הקהילה . היא מעלה את אחוז ההתנדבות והמעורבות, יוצרת עוד חיבורים והזדמנויות, ובקיצור- עושה אותנו חברה טובה יותר.

להדבק ב"חיידק ההתנדבות"

אבל בואו נעזוב דיבורים על חברה טובה יותר.
לפני כמה חודשים פגשתי את הילה. מסתבר שבעקבות אותו ערב בבית החולים היא נדבקה ב"חיידק ההתנדבות".
מאז שחזרה להוסטל שלה היא הפעילה את כל הצוות עד שנמצא עבורה מקום התנדבות קבוע שמשלב גם את אהבתה הגדולה לילדים.
כבר כמה שנים שאחרי העבודה, לפחות פעם בשבוע, היא מתנדבת בצהרון. הצוות, ההורים והילדים משוגעים על המתנדבת האולטימטיבית שהיא הפכה להיות.

מעניין יהיה לפגוש את ילדי הגן הזה, כשהם יגיעו לבית הספר ויתחילו בעצמם את ההתנסות במעורבות והתנדבות.

 

עוד על התוכנית

לתוכנית 'לשם שינוי' שותפים משרד החינוך, משרד הרווחה, ג'וינט- אשלים, אלווין ישראל, מרכז השלטון המקומי ואיגוד מנהלי המחלקות לחינוך ברשויות המקומיות.

עוד על תכנית 'לשם שינוי' ניתן למצוא באתר ובפייסבוק.

השנה ייפתח בפעם השנייה קורס מוכר לגמול השתלמות לצוותי חינוך פורמלי ובלתי פורמלי בנושא מעורבות חברתית והתפתחות אישית לתלמידים עם מוגבלות. לפרטים נוספים ניתן לפנות לצוות לשם שינוי- leshemshinui@israelelwyn.org.il

עמותה? ארגון?

צרו איתנו קשר ותוכלו גם אתם להופיע במאגר שלנו ולקדם את הזדמנויות ההתנדבות שלכם בקהל המתנדבים

צרו קשר