דלג לתוכן ראשי

התנדבות בחירום

מיהם חמשת האנשים שתתקשרו אליהם בעת צרה? עכשיו תחשבו בגדול

מודל My5! נוצר במקור עבור אנשים אבל בצפון הנגב הצליחו לחבר באמצעותו רשויות וארגונים, כדי שבשעת חירום יוכלו לחזק אלו את אלו

מיזם MY5

הצבא פועל בשני מצבים: מלחמה והיערכות למלחמה. לעומתו, החברה האזרחית מקדשת את השגרה ולעיתים מתקשה לראות את מצב החירום, גם אם הוא מסתתר מעבר לפינה ועשוי לגרום לטלטלה משמעותית עבור תושבים, משפחות, עסקים וגם רשויות.

זו יכולה להיות שריפה או רעידת אדמה, זה עלול להיות אירוע רב נפגעים, עימות צבאי או כל התרחשות אחרת – השגרה המקודשת שלנו עלולה להיות מופרת בקלות ובאופן פתאומי, ואם רוצים לתת מענה לתושבים בזמן אמת ולעזור להם לחזור לשגרה ולשחזר אותה, מישהו צריך להיות ערוך לכך.

מי אחראי: השלטון המרכזי או השלטון המקומי?

מבחינת האזרח הפשוט, ה"מישהו" הזה הוא השלטון המרכזי, אבל תפיסת ההפעלה של מערך החירום הלאומי שמה דגש דווקא על היערכות של השלטון המקומי, על המערכות שיכולות לתת מענה גם כשהכבישים ודרכי התקשורת משותקים, ועל מי שמכיר את התושבים ויכול לתת מענה מיידי ומהיר בשטח.

האתגר של תפיסה זו נעוץ בביזור האחריות ובהסתמכות על גופים רבים בעלי מדרג יכולות שונה, שתשומת הלב שלהם מופנה לא פעם לנושאים מוטי שגרה. מיזם My5!, המשותף לג'וינט, לסוכנות היהודית ול-JFNA, נועד לגשר על הפערים האלו ואף להפוך אותם ליתרון. מדובר במיזם שמתבסס על מודל ה-My5, ועוסק בשאלה מיהם חמשת האנשים הראשונים שאדם פונה אליהם בשעת אמת, בשעת מבחן.

"שאלנו את הרשויות איזה סוג של מענה לשעת חירום הם מוכנים לחלוק עם רשות שכנה"

לדברי אודליה קרוצ'י, מנהלת מיזם MY5!, "קהל היעד של המיזם הוא כל הארגונים והמחלקות ברשות שעוסקים בנוער, בקשישים ובאנשים עם צרכים מיוחדים, ומטרתו היא לחבר בין רשויות שכנות בצפון הנגב, כדי לשפר את היכולת שלהן להתמודד עם שעת חירום ולספק מענה יעיל יותר עבור אוכלוסיות היעד". לדברי אודליה, "הרעיון שעומד בבסיס המיזם הוא לסמוך על הקהילה שלי" וכדי להניע אותו היא פנתה לכל העמותות והארגונים שעוסקים באוכלוסייה הזו בעשר הרשויות בנגב הצפוני וביקשה מהן לשתף פעולה.

איך בדיוק התבצע החיבור הזה? בשולחנות עגולים. "אספנו את עשרת האנשים הרלוונטיים לכל תחום והושבנו אותם בשלושה שולחנות עגולים שבהם הם נשאלו מהו המענה שיש להם היום לשעת חירום, מה חסר להם ולמה הם צריכים את מה שחסר להם", מספרת אודליה. "שאלה נוספת שנשאלה, ובה מתבטא השינוי המחשבתי שמטמיע המיזם, היא איזה מענה יש להם ואותו הם מוכנים לחלוק עם רשות שכנה", הוסיפה.

מיזם MY5

הכוח המניע ומפעיל סיוע בשעת חירום: תושבים מתנדבים

חלק מהיכולות שרשויות מסוימות פיתחו הוא ניהול ושימור מתנדבים לשעת חירום וזאת לאור התובנה שתושבים מתנדבים הם הכוח שמניע ומפעיל חיי שגרה וסיוע לאזרחים בחירום. התובנה הזו מציבה אתגר לא פשוט: הצורך להכשיר את האזרחים בשגרה כדי שיגיעו מקצועיים מספיק לשעת החירום. חלק מהיתרונות של פרויקטים מסוג My5! הוא היכולת לחלוק ידע בתחום זה, ובמקרים כאלו ואחרים אף להשתמש בשיתוף הפעולה הבין רשותי כדי לחלוק במתנדבים בעלי הכשרה לשעת מבחן.

למעשה, מדגישה קרוצ'י, "השינוי הוא שהפוקוס לא מופנה רק לתוך הרשות אלא כחשיבה על חוסן אזורי ובתוך כך גם החיבור בין הממסד לבין ארגונים וגופים פרטיים שעובדים באותו יישוב, מול אותה אוכלוסייה, אבל עד כה לא היה להם שום ממשק משותף".

כדי לקדם את הממשק המשותף יצא קול קורא, שמאפשר לרשויות ולארגונים השונים להגיש בקשות למיזמים שונים שיכולים לגשר על פער או למלא חוסר שיש להם במענה לשעת חירום. אל הפרסום הזה ניגשו 34 מיזמים שונים ובסופו נבחרו 15, כאשר השיקולים המנחים היו בחירה במיזמים שיכולים לשרת כמה רשויות וכאלו שיכולים לפעול גם בשגרה, וזאת מתוך הנחה שדברים שלא פועלים בשגרה לא יפעלו טוב בשעת חירום.

לדוגמה, אחד המיזמים שנבחרו נועד לתת מענה לשיעור הפונים הנמוך לטיפול נפשי מקרב בני נוער. בדיקות שנעשו כדי למצוא הסבר לתופעה העלו שבני הנוער מתביישים וחוששים מהדימוי החברתי שעלול ללוות אותם אם יפנו לטיפול. המיזם שנבחר כלל הקמת חדר בריחה בשדרות, שהתכנים בו מיועדים לנושא ומוכוונים לנוער וכך מציפים את הנושא בדרך עקיפה.

מצב החירום הבא נמצא מעבר לסיבוב

למרות הזמן שחלף מאז "צוק איתן", הרשמים מהמבצע עדיין נוכחים. אי אפשר להתעלם מההשפעה של חודשיים לחימה על תושבים, על עסקים, על הקהילות שפונו ועל קהילות שחלק מחבריהן החליט לעזוב. את הסבב הבא או את שעת החירום הבאה אי אפשר למנוע אבל מיזמים כמו My5!, אשר מחזקים את החוסן האזורי באמצעות יכולת, תמיכה ומתנדבים, מגבירים את היכולת ואת הכלים של החברה האזרחית להיערך לשעת חירום ולהתמודד עימה, ולא פחות חשוב מכך – להקל עליה את תהליך החזרה לשגרה.

לאתר של my5:

 https://www.my5.co.il

 

הירשמו להתנדבות החירום

עמותה? ארגון?

צרו איתנו קשר ותוכלו גם אתם להופיע במאגר שלנו ולקדם את הזדמנויות ההתנדבות שלכם בקהל המתנדבים

צרו קשר