דלג לתוכן ראשי

מידע למנהלי התנדבות

המטרה: ארגון נכסי ההתנדבות בישראל

יותר מ- 350 איש הגיעו לכנס "לאן נושבת הרוח?" שאיגד את הגורמים העוסקים בהתנדבות ובפיתוח התנדבות בישראל. פרופ' לוקאס מייס, חוקר עולמי מהולנד המוביל בתחום ההתנדבות והדובר המרכזי בכנס, ציין: "כמות כזו של משתתפים בכנס על התנדבות – מחזה נדיר..."

תחת הכותרת "לאן נושבת הרוח?" התקיים באוניברסיטה העברית בירושלים הכנס השנתי של המרכז לחקר החברה האזרחית והפילנתרופיה ושל מיזם ההתנדבות הישראלי. לצד המפגש הבלתי אמצעי בין גורמי ההתנדבות השונים, עסק הכנס בסוגיות של אתגרי ההתנדבות, בשימור משאב ההתנדבות, בהרחבת ההשפעה שהיא יוצרת ועוד.

"הסוגיה החשובה הזו לא מאורגנת, לא מסודרת ולא מעוגנת בחוק"

אבי כהן, מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי, הודה שהוא מתרגש להיות בכנס, משום שהוא זכר כיצד היה ב-2012 כלכלן במשרד ראש הממשלה וראה את התהליך מתחיל (השולחנות העגולים הבין מגזריים). לדברי כהן, בניגוד להרבה תהליכים והרבה החלטות שלא התממשו, לא מובן מאליו שהתחום הצליח בתוך כמה שנים לצבור תאוצה ולקרום עור וגידים.

"די להשקיע בתכניות מנהיגות. יש אזרחים בישראל וצריך להשקיע בהם"

"ההתנדבות על כל ממדיה זה לא דבר חדש, לא המצאה חדשה, וצריך להגיד את זה. היא מתנהלת על ידי הרבה גורמים, יזמים ומערכות, אבל דבר אחד ברור: הסוגיה החשובה הזו לא מאורגנת, לא מסודרת ולא מעוגנת בחוק", אמר מנכ"ל ג'וינט אשלים, ד"ר רמי סולימני, במושב הפתיחה של הכנס. "המפגש שלנו היום, התחיל מזה שעלה הרעיון, איך לוקחים את כל הנכסים האלה ומארגנים אותם", הבהיר סולימני.

"החברה הישראלית מתגאה בחוסנה וביכולתה להתאחד יחד, לבנות קהילה וליצור חדשנות בכל תחום", אמרה נילי דרור, מנהלת האגף למשאבי קהילה במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. אבל, לדברי דרור, לצד הגאווה, דווקא בנושא השותפות החברתית ישראל אינה בין המצטיינים. יש לנו עדיין דרך ארוכה כדי להגיע לאחוז המצוינות כמו במדינות ה-OECD.

לדברי פרופ' מימי אייזנשטדט, דיקנית ביה"ס לעו"ס ולרווחה חברתית באוניברסיטה העברית, "הכנס מדגיש את הצורך להסתכל על העתיד ואל האתגרים שהוא מציב בשדות שונים, ואחד מהם הוא הטכנולוגיה, והשאלה איפה היא נכנסת עם היתרונות והחסרונות שלה לכל התהליך הזה של שותפות". לדברי פרופ' אייזנשטדט: "אם רוצים השתתפות חברתית אזרחית בישראל זה מחייב מאמץ בין מגזרי משותף של החברה האזרחית, של הממשלה, המגזר העסקי וכמובן גם של האקדמיה".

במסגרת הפאנל שעסק בשינוי ובמעבר שבין פעילות גלובלית לפעילות לוקאלית אמרה מנכ"לית קרן גנדיר, ד"ר רונית עמית: "די להשקיע בתוכניות מנהיגות. די להסיע 30 מנהיגים למרוקו או לבוסטון. לא כולם מנהיגים, יש אזרחים במדינת ישראל ואנחנו צריכים להשקיע בהם".

"אנחנו עסוקים בספירת מתנדבים במקום לטפח אנרגיה ומוטיבציה"

הדובר המרכזי של הכנס היה פרופ' לוקאס מייס, מהחוקרים המובילים בעולם בתחום ההתנדבות וההשתתפות החברתית, אשר מחקריו בוחנים את כלל היבטי ההתנדבות, הנתינה והפילנתרופיה. פרופ' מייס דיבר על האתגרים המרכזיים שעומדים בפני ההשתתפות החברתית וטען שכיום מסתמנת מגמה של סולידריות ישירה בתחום ההתנדבות, ההשתתפות החברתית והפילנתרופיה, ולכן תחומים אלו צועדים לאותו כיוון מהממשלתי, הלאומי, למקומי, האזרחי.

פרופ' מייס סיפר על מחקר ההולנדי שמראה שההתנדבות המסורתית הולכת ונעלמת והסיבה לכך, לדבריו, היא שאנו עסוקים בהתנדבות עצמה ולא באנרגיה ההתנדבותית. לטענתו: "אנחנו עסוקים בספירת מתנדבים אבל זה לא עוזר, משום שאנחנו צריכים לתת לאנשים סיבה לעשות מעשה ולטפח את האנרגיה והמוטיבציה שלהם לעשות מעשה".

לדבריו, אחת הבעיות של התנדבות היא שהיא בנויה על גלים, על התפרצות ספונטניות של רצון להתנדב, וההתפרצות הזו לא תמיד מתאימה לצרכים וליכולות של ארגוני ההתנדבות. לפי פרופ' מייס, מתנדבים רבים נדחים על ידי ארגונים משום שהם לא מתאימים ללו"ז של הארגונים ומבחינתם ההתאמה הזו היא בזבוז של משאבים.

פרופ' מייס: "70% מההולנדים מתנדבים ארבע שעות כל שבוע"

פרופ' מייס הדהים את הנוכחים בכנס. לדבריו, שיעור ההתנדבות הזה נובע מכך שאנשים לא רואים בהתנדבות נטל או משימה מכבידה, וכדי לעודד את התפיסה הזו צריך לעודד תצורות חדשות של התנדבות, לבצע שינויים ארגוניים, להסיר חסמים ולבצע מדידה של יכולת התנדבות במקום התנדבות.
בשיחה שערכנו עם פרופ' לוקאס מייס, הוא הדגיש שהתנדבות היא עניין נלמד, נרכש ולא עניין טבעי, וכשעוזרים לאנשים ללמוד את זה הם עושים את זה. יחד עם זאת הוא הזהיר מפני ניצול לרעה של האנרגיה ההתנדבותית.
לשיטת מייס, מדובר באנרגיה מתחדשת שאינה נגמרת אבל היא עלולה להיחלש בעיקר בשל ניהול מתנדבים לקוי וחוסר התייחסות מספק למתנדבים. פרופ' מייס ציין, כי הוא הופתע מההיענות הגבוהה לכנס. לדבריו, מחזה שבו כזו כמות של אנשים מתכנסת לדבר על התנדבות הוא נדיר.

אקדמיה, ממשל ועסקים: לכולם יש נגיעה בעולם ההתנדבות

מארגני הכנס, המרכז לחקר החברה האזרחית והפילנתרופיה, ומיזם ההתנדבות הישראלי, הביעו שביעות רצון רבה מהכנס.

בכנס השתתפו אישים ממגוון משרדי ממשלה, עסקים ותחומים אקדמיים, ביניהם מנכ"ל משרד החינוך שלמה אבוהב; מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי, אבי כהן; מנכ"ל ג'וינט ישראל – אשלים, ד"ר רמי סולימני; דיקנית בית הספר לעבודה סוציאלית ולרווחה חברתית באוניברסיטה העברית, פרופ' מימי אייזנשטדט; מנכ"לית קרן גנדיר, ד"ר רונית עמית; סמנכ"לית קשרי חוץ באינטל ישראל, בלה אברהמס; ובכירים נוספים מהאקדמיה, המגזר השלישי והמגזר העסקי.

ניתן לסכם את הכנס בכך שעולם ההתנדבות הוא עשיר במיוחד ויש להמשיך לחקור אותו ולעסוק בו בהיבטים שונים: ההיבט האנושי, ההיבט החברתי, ההיבט המדינתי וההיבט הגלובלי. העיסוק בעולם זה צריך להיעשות הן על ידי האקדמיה, הממשל ועולם העסקים – כיוון שכולם נוגעים בצורה זו או אחרת בעולם ההתנדבות וההשתתפות החברתית.
מה שבטוח: ההתנדבות כאן כדי להישאר ולצמוח.

למידע נוסף על הכנס, ריכוז ההרצאות, המצגות והתמונות – ליחצו כאן

עמותה? ארגון?

צרו איתנו קשר ותוכלו גם אתם להופיע במאגר שלנו ולקדם את הזדמנויות ההתנדבות שלכם בקהל המתנדבים

צרו קשר