דלג לתוכן ראשי
מתנדבים

פחד גבהים

סיפור התנדבות מרגש מאת מוריה אליצור- בת שירות לאומי לשעבר, עמותת חינוך לפסגות

פחד גבהים

טיול פסח. אנחנו בכרמל, במסלול הררי, שביל צר שכולל טיפוס על סלעים וגם ירידה מהצד השני שלהם. איתנו במסלול כמה מאות חניכים מכל הארץ, ששואפים להגיע לסופו.

הכירו את סיוון

זה הזמן להכיר את סיוון: חניכה בכיתה ז', יפה, מבריקה, מתולתלת ודרמה קווין לא קטנה. דקות מתחילת השביל, סיוון גילתה שיש לה פחד גבהים. כל מעבר מעל אבן או סלע קטן נראה לה בלי אפשרי, התהום והנוף ההררי שלפנינו נראו לה מאיימים ובעיקר כל המסלול הזה נראה לה מיותר. היא נכנסה לרוטינה של משפטים שחזרו על עצמם:

– "אומייגאד! אומייגאד! אני לא עוברת את זה!"
-"איזה גובה!"
-"אני מתה מפחד!"
והכי נפוץ – "למה אני פה, אלוהים?!"

איכשהו, מטר אחרי מטר, בשכנועים שלא נגמרים ובניסיון לשמור על הומור, הגענו לסופו של קטע משמעותי. סיוון התיישבה על הרצפה, בשמש, הורידה את הכובע שלה וסירבה לשתות.

"אני רוצה לחטוף מכת שמש. אני רוצה לחזור הביתה. אני רוצה להתייבש ושיחלצו אותי. אני רוצה שאבא שלי יבוא לקחת אותי מפה עכשיו". היו כמה רגעים שבהם האמנתי לה. כבר ראיתי בעיני רוחי את המסוק, או לפחות את האלונקות ורכב השטח.

היה קשה, אבל הצלחתי

במשך כמה רגעים הזיתי בבהלה, ואז נזכרתי בליאור, המנהלת הצרודה והמהממת של המרכז שלי, שמלווה טיול אחר ברגעים אלה. נזכרתי בה ובביטחון המלא שלה בי שארבעת החניכים שאני אחראית עליהם יסיימו את הטיול הזה בשלום.

20 דקות קדימה, אנחנו בעצירה הבאה ומכריזים על ארוחת צהריים. סיוון יושבת עם שושי ועם החברות שלה ממרכז אחר, צוחקת וצועקת. היא זינקה כמו אריה, רוקנה ליטר וחצי והסתערה קדימה. גם כשאמרתי לה "סיוונוש, חזרת לעצמך!" היא שיחקה אותה כאילו היא לא יודעת על מה אני מדברת.

אבל בסוף המסלול, כשישבנו עם קרטיבים ליד האוטובוסים, ביקשתי מכל אחד מהחניכים לספר על משהו טוב שהיה לו בטיול. היה לי חשוב לשמוע איך הם יוצאים מהטיול, אם בין התלונות והצחוקים והקשקושים של חבורת ילדים מרדנים בכיתה ז' קרה להם משהו משמעותי, או שכל ההישג שלי מסתכם בזה שאף אחד לא התייבש.

קשה לתאר את התחושה שלי כשהגיע תורה של סיוון והיא אמרה בפשטות: "היה לי קשה, אבל הצלחתי".

ללמוד להאמין בעצמך

אני חושבת שזה הסיפור המתמשך של חניכים וצוות לאורך שנים בחינוך לפסגות. אם זו סיוון שקשה לה במסלול ומוכיחה לעצמה שהיא מסוגלת, אם זו שרה שנרמסת על ידי ילדה אחרת שכל החברים מקשיבים רק לה אבל מפתחת עוצמה מדהימה ומובילה את חבריה לכיוון אחר, ואם זה אור שאבא שלו שבר את החיסכון המשפחתי וברח עם הכסף, ולומד מחדש להאמין באחרים ובעיקר בעצמו.

בכל אחד מהסיפורים האלה אי אפשר לשים את האצבע על רגע מכריע אחד, אבל אפשר להתבונן לאחור בסיפוק, מדריכים עם חניכים, ולדעת שקרה פה שינוי, ושעשינו אותו יחד.

הירשמו להתנדבות