דלג לתוכן ראשי
מתנדבים

הלילה הראשון שלי ברחוב

סיפור התנדבות מרגש מאת שחר גואל שביט- עובדת סוציאלית קלינית MSW, מטפלת קוגניטיבית התנהגותית ומנהלת את ניידת הלילה של עלם בלוד

הלילה הראשון שלי ברחוב

הולכים לאורך הטיילת. עשן סיגריות, אורות עמומים, מוזיקה חזקה, רמקולים, צחוק מתגלגל. מסתכלת על יתר המתנדבים וחושבת לעצמי: איזה אמיצים. הם חייבים להיות מיוחדים, אחרת איך הם פה? בלב מקווה שאני מתאימה.

מתכנסת בעצמי, מתמקדת באיך אני נראית ומה אני עושה, מנסה להוכיח שגם אני ראויה, גם אני מיוחדת. רואה את כולם ניגשים לנערים באומץ ומפחדת שיגיע תורי. ואז מגיע תורי. הרכז אומר: "שחר, עכשיו את תיגשי לחבורה הזאת שם", ומצביע על קבוצת נערים רחוקה, שיושבים בקצה החוף. עשרה נערים ונערות, יושבים סביב נרגילה, הרבה רעש והרבה הסתובבויות. ברקע זרוקים בקבוקי וודקה, קשיות ופחיות XL ריקות. מלאת חרדה, מפחדת מדחייה, ניגשת על אוטומט ואומרת "שלום, אנחנו מעמותת עלם".

רוב הנערים מתעלמים ממני, מתנהגים כאילו אני לא קיימת. רק נערה אחת מסתכלת עליי בעיניים גדולות ואומרת: "את יודעת, את מזכירה לי שחקנית". אני כל כך מאושרת ברגע הזה, מנסה להסתיר את ההתרגשות שלי. זאת לא סתם נערה, זאת המלכה האם. האלפא. הבוררת. הכי קשוחה. זאת שיושבת במרכז המעגל ומחליטה מי ראוי ומי לא. אני מתרגשת מהמעמד ושואלת בחזרה: "באמת? איזה שחקנית?" שתיקה קצרה, חיוך על פניה ובעיניה התמימות היא עונה "את השמנה הזאת מהסדרה 'גדולה מהחיים'!" אומרת, ונקרעת מצחוק. כולם צוחקים. גם אני צוחקת, מובכת, לא יודעת איך ממשיכים מכאן. קצת פגועה, נושמת עמוק וממשיכה ללכת.הסיפור של שחר -לילה ראשון ברחוב

הולכת ומוצפת במחשבות. מה נראה לי? באיזה קטע אני מחפשת נוער רחוב ועוד בהתנדבות? מה משעמם לי בחיים? ועוד 123 מחשבות בסגנון. בתוך כל זה שומעת צחוק מתגלגל מרחוק, מסתובבת ורואה אותה. היא רודפת אחריי? אני מנסה להבין מה הסיפור, ופתאום היא אומרת: "הי, את! איך קוראים לך? את חדשה פה בעלם, נכון? בואי נשב קצת". ואז ישבנו קצת. דיברנו קצת. צחקנו. התערבבנו.

ואז הבנתי. לא באתי "להתנדב עם נוער בסיכון", באתי להתערבב. כמה נעים להתערבב.

מאז עברו שש שנים, ראיתי אותה הופכת מנערה לאישה. עברנו המון יחד. ליוויתי אותה בשפל, בתקופת הסמים, הפגיעות, הבדידות והקושי. וגם בימים היפים, של צמיחה, גמילה, אהבה והעצמה. לפני חצי שנה הייתה לי הזכות להיות איתה ביום חתונתה, הזכות לשמוח, לחבק ולהרגיע. הזכות להיות לה משמעותית והיא לי. בחתונתה עיניה ועיניי נפגשו ונזכרתי בילדה הקשוחה בת ה15 שצועקת לי "הי את!"

איזו דרך עברנו.

הירשמו להתנדבות